Історія села Люта


Лю́та — село у Великоберезнянському районі Закарпаття. Кінцевий пункт шосейної дороги. Розташоване на річці Лютянка. Потрапити у Люту можна повз Вишку через невеличкий перевал десь близько 600 м над рівнем моря. Православний кам'яний храм знаходиться у центрі села. Населення - 2412 чол. Центр сільської ради. Село розташоване у верхній течії річки Лютянка.
В селі працював єврейської національності вчитель-українізатор Виноградський-Вайнбергер Микола, розстріляний після знищення Карпатської України мадярами.
Уродженцем села є Боднар Ілько — український письменник, учасник Другої світової війни, діаспорянин в Чехії.
Село було побудоване у 1567 році. Тоді тут нараховувалися всього дві родини. Такількість переселенців збільшувалася. У 1588 тут проживали 12 господарств. У 1599 село вимерло. Тоді тут налічувалися 6 родин.
Уже у 1715 тут мешкали 39 сімейств. Також на той момент там працювали два водяні млини.
У джерелах під 1715 згадується дерев'яна церква св. Миколая Чудотворця. Вона знаходилася у чудовому стані та у 1874 році згоріла.
Домінантою села є мурована базилічна церква Різдва Пресвятої Богородиці, споруджена 1882 року. Вона мала трирядий іконостас , церкву двічи спіткало лихо. На початку 1920 завалилася вежа, а в 1930 до неї влучила блискавка. Храм був оновлений у 1938 році.

Коментарі